Youth
Programmes

Youth

Regions - #1 Northern Region - 2639 Members Regions - #2 South Island Region - 2504 Members Regions - #3 Central Region - 2310 Members Districts - #1 Waikato - 713 Members Districts - #2 Christchurch - 617 Members Districts - #3 North Auckland - 599 Members 6421 Total Youth Members 1123 Total Youth Leaders

National Youth Competitions - 2015 Results

Apr 11 2015

St John is very pleased to announce the results of the National Youth Competitions held in Christchurch on Saturday 11 April 2015 at Lincoln University.

Individual Drill
3) Simon Su - Northern Blue
2) Nick Grant - SIR Heart-Drive
1) Hannah Sergel - SIR Disc-Location

Individual First Aid 1
3) Jessica Samson - Northern Green
2) Tyler Mitchell - CDI Dash,dot,dot
1) Hannah Sergel - SIR Disc-Location

Individual First Aid 2
3) Tyler Mitchell - CDI Dash,dot,dot
2) Dallas Kete - CBI Dash,dot,dot,dot
1) Matthew Munn -  CAI Dot,dash

Individual Transport
3) Simon Su - Northern Blue
2) Dallas Kete - CBI Dash,dot,dot,dot
1) Hannah Sergel - SIR Disc-Location

Individual Communication
3) Tyler Mitchell - CDI Dash,dot,dot
2) Clay Taylor - SIR Tech-Knuckle Support
1) Nick Grant - SIR Heart-Drive

Individual CPR
3) Reef Majurey-Johns - CCI Dash,dot,dash,dot
2) Clay Taylor - SIR Tech-Knuckle Support
1) Richard Dent - Northern White

Champion Individual
3) Clay Taylor - SIR Tech-Knuckle Support
2) Nick Grant - SIR Heart-Drive
1) Hannah Sergel - SIR Disc-Location

Team Drill and Inspection
3) SIR Heart-Drive Megan Southorn, James Olliver, Emma Drummond, Lauren Wood
2) SIR Disc-Location Sam Mokomoko, Ben Mattingly, Ashley Burney, Jaimee Thomas
1) SIR DvDfib Mark Holdaway, Georgia Smith, Ella McLaren, Amy White

Team First Aid – Aggregate
3) SIR Disc-Location  Sam Mokomoko, Ben Mattingly, Ashley Burney, Jaimee Thomas
2) SIR Tech-Knuckle Support Julie Gillespie, Kathryn Barnhill, Mackenzie Green, Ella McClure
1) SIR Heart-Drive Megan Southorn, James Olliver, Emma Drummond, Lauren Wood

Team Test 1 – Marks only
3) CAI Dot,dash Sarah Harward, Michaela Judson, Frances Rankin, Sasha Patil
2) SIR Tech-Knuckle Support Julie Gillespie, Kathryn Barnhill, Mackenzie Green, Ella McClure
1) SIR Heart-Drive Megan Southorn, James Olliver, Emma Drummond, Lauren Wood

Team Test 2 – Marks only
3) SIR Disc-Location Sam Mokomoko, Ben Mattingly, Ashley Burney, Jaimee Thomas
2) SIR Tech-Knuckle Support Julie Gillespie, Kathryn Barnhill, Mackenzie Green, Ella McClure
1) SIR Heart-Drive Megan Southorn, James Olliver, Emma Drummond, Lauren Wood

Team Communication
3) SIR DvDfib Mark Holdaway, Georgia Smith, Ella McLaren, Amy White
2) CAI Dot,dash Sarah Harward, Michaela Judson, Frances Rankin, Sasha Patil
1) CBI Dash,dot,dot,dot Georgia Raynel, Robyn Phayer, Blessy Biju, Nicole Wood

Champion Team Leader
3) Megan Southorn - SIR Heart-Drive
2) Sam Mokomoko - SIR Disc-Location
1) Jordyn Whangapirita - CDI Dash,dot,dot     

Team Member Number 2
3) Kathryn Barnhill - SIR Tech-Knuckle Support
2) Georgia Smith - SIR DvDfib
1) Ben Mattingly - SIR Disc-Location

Team Member Number 3
3) Jenny Hill - Northern White
2) Ashley Burney - SIR Disc-Location
1) Emma Drummond - SIR Heart-Drive

Team Member Number 4
3) Sasha Patil -  CAI Dot,dash
2) Lauren Wood - SIR Heart-Drive
1) Jenny Cho - Northern Green

Team Pairs 1&2
3) Northern White Rohann Mackrell, Emily Howlett
2) SIR Disc-Location Sam Mokomoko, Ben Mattingly - SIR Disc-Location
1) SIR DvDfib Mark Holdaway, Georgia Smith

Team Pairs 3&4
3) SIR Tech-Knuckle Support Mackenzie Green, Ella McClure
2) CAI Dot,dash Frances Rankin, Sasha Patil
1) CDI Dash,dot,dot Ashleigh Long, Olivia McQuillan

Team Emergency
3) Alex Thomson - SIR Disc-Location
2) Alexandria Lim - Northern Red
1) Oscar Sergel-Stringer - SIR Tech-Knuckle Support

Team Emergency Test 1 – Marks only
3) Mikayla Donahue - CCI Dash,dot,dash,dot
2) Alexandria Lim - Northern Red
1) Oscar Sergel-Stringer - SIR Tech-Knuckle Support

Team Emergency Test 2 – Marks only
3) Alex Thomson - SIR Disc-Location
2) Oscar Sergel-Stringer - SIR Tech-Knuckle Support
1) Rebekah Marie Collins - SIR Disc-Location

Champion Team
3) SIR Heart-Drive Megan Southorn, James Olliver, Emma Drummond, Lauren Wood
2) SIR DvDfib Mark Holdaway, Georgia Smith, Ella McLaren, Amy White
1) SIR Disc-Location Sam Mokomoko, Ben Mattingly, Ashley Burney, Jaimee Thomas

Champion Region
South Island

 

Congratulations to all competitors and team managers. These events are not possible without the huge efforts of the many volunteers and support teams, thank you to everyone who played a part in the lead up and during today’s awesome competition event.  

Sarah Manley
Acting Head of Community Programmes and Engagement
National Headquarters

Author | Richard Hitchcock | Youth Website Manager